MRKS Kuźnia Jawor - strona oficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Tabela ligowa

Ankiety

Brak aktywnych ankiet.

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 5 gości

dzisiaj: 392, wczoraj: 433
ogółem: 8 226 648

statystyki szczegółowe

Aktualności

SC Jauer 1920 - odcinek 4

  • autor: Juszczu, 2017-03-21 14:37

SC Jauer 1920 to pierwszy klub piłkarski w historii Jawora, który funkcjonował w czasach, kiedy nasze miasto znajdowało się w granicach Niemiec. Jak sama nazwa sugeruje powstał w 1920 roku, po zakończeniu działań wojennych związanych z I wojną światową. W okresie międzywojennym należał do Śląskiego Związku Piłki Nożnej i występował w legnickiej Gaulidze. Największym sukcesem SC Jauer 1920 było wygranie rozgrywek w okręgu legnickim i awans do Mistrzostw Niemiec Południowo-Wschodnich. Kilka lat temu przytaczaliśmy już przygotowaną przez nas historię SC Jauer 1920. Od kilkunastu dni publikujemy ją ponownie. Dziś naszedł czas na odcinek numer cztery, który będzie ostatnim. Lektura w rozwinięciu newsa..

Fot. Inna wersja herbu SC Jauer 1920; źródło Wikipedia

Przed sezonem 1933/1934 odbyła się reorganizacja rozgrywek. Utworzono ligi, w których rywalizowały wszystkie najlepsze drużyny z całego Śląskie Związku Piłki Nożnej. Liga nazywała się Gau Schleisen i ich zwycięzca awansował od razu do Mistrzostw Niemiec na szczeblu centralnym. Zapleczem dla tych rozgrywek były toczone w okręgach: dolnośląskim, śląskim, łużyckim itd. będące kopią dla lig z ubiegłych lat, w których grało SC Jauer 1920. O słabości okręgu dolnośląskiego niech świadczy fakt, że dopiero w sezonie 1938/1939 po raz pierwszy w rozgrywkach Gau Schleisen zagrał klub pochodzący z tego okręgu - VfB Liegnitz. Jaworzanom nigdy nie udało się awansować i nie było dane zagrać z najlepszymi na Śląsku. Niestety, nie wiemy jak radziło sobie SC Jauer 1920 od 1934 do roku 1943 z powodu braku danych. W gwoli ścisłości dodajmy, że przed sezonem 1941/1942 Gau Schleisen podzielono na dwie grupy: Niederschleisen (dolnośląska) i Oberschleisen (górnośląska). W sezonie 1943/1944 odbyła się ostatnia reorganizacja, będąca raczej wynikiem działań wojennych aniżeli decyzji centrali. Grupę dolnośląską (Gau Niederschleisen) utworzoną w 1941 roku rozbito na sześć grup, które skupiały się wokół większych ośrodków piłkasrkich np. Breslau (utworzono tam 2 grupy) czy Liegnitz. SC Jauer 1920 trafiło do Gau Liegnitz (ligi legnickiej), gdzie grało z klubami ze Szprotawy, Legnicy, Chojnowa i Głogowa. Brak jest pełnej tabeli. Do końca rozgrywek nie dotrwało SC Preußen Glogau. Rywalizację w lidze legnickiej wygrało WSV Liegnitz, ale w barażach o awans do dalszej fazy rozgrywek, o prawo gry o Mistrzostwo Dolnego Śląska, okazało się gorsze od STC Hirschberg (Jelenia Góra). To był ostatni sezon SC Jauer 1920, kiedy rywalizowało o mistrzostwo Niemiec. Ludzie już bardziej myśleli o tym by się ratować, by zabezpieczyć majątek aniżeli o rozrywce jaką była piłka nożna.

W tabeli wszech czasów niemieckiej piłki, SC Jauer 1920 zajmuje 565 miejsce na 734 sklasyfikowane drużyny. Mało kto wie, ale stadion do 1939 roku znajdował się tam, gdzie obecnie... ma swoją siedzibę straż pożarna, czyli przy ulicy Kościuszki. Stadion Miejski w parku został zbudowany z inicjatywy przez ostatniego niemieckiego burmistrza Jawora - Tschaepe opisywanego jako młodego, ambitnego, wybranego z faszystowskiej partii NDSAP. Stadion oddano do użytku 29 maja 1939 roku.

Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w niemieckim Jauer gościł SK Rapid Wiedeń! Nie wiemy, kiedy to było, czy był to mecz o stawkę czy towarzyski. Jeśli było to starcie w mistrzostwach Niemiec, bądź walka o DFB Pokal (Puchar Niemiec) to odbyło się to w okresie pomiędzy 1938 (zagarnięcie przez Niemcy Austrii), a 1944 rokiem. Jak już wspomnieliśmy także, w 1924 roku może nie o krok, a o dwa SC Jauer było od starcia z HSV Hamburg.

Na koniec ciekawostka, która nie jest związana z piłką nożną, ale dotyczy sportu i warto o niej wspomnieć w kontekście jaworskiego sportu. Niemieccy pływacy do Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku w Berlinie przygotowywali się na Basenie Miejskim w naszym parku! Na olimpiadzie, po przygotowaniach w Jaworze, Niemcy w pływaniu zdobyli cztery medale - 3 srebrne i 1 brązowy. Było to w konkurencjach:
200 metrów stylem klasycznym mężczyzn - Erwin Sietas (srebro)
100 metrów stylem dowolnym kobiet - Gisela Arendt (brąz)
200 mterów stylem klasycznym kobiet - Marta Genenger (srebro)
sztafeta 4 x 100 metrów kobiet - Ruth Halbsguth, Leni Lohmar, Ingeborg Schmitz, Gisela Arendt.

źródła:
Wikipedia
JaworskieOpowiesci.blogspot.com
własne 

Kopiowanie tylko za zgodą autora!


  • Komentarzy [0]
  • czytano: [288]
 

Dodaj swój komentarz

Autor: Treść:pozostało znaków:

Reklama

Kuźnia twittuje...


 

 

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 31

Ostatnie spotkanie

Zamet PrzemkówKuźnia Jawor
Zamet Przemków 1:3 Kuźnia Jawor
2013-06-23, 17:00:00
     
oceny zawodników »

Wyniki

Ostatnia kolejka 30
Stal Chocianów 1:3 Chrobry II Głogów
Zryw Kotla 5:0 Mewa Kunice
Sparta Grębocice 2:4 Czarni Rokitki
Arkon Przemków 3:2 Konfeks Legnica
Odra Chobienia 2:2 KS II Polkowice
Przyszłość Prusice 7:0 Sparta Rudna
Zamet Przemków 1:3 Kuźnia Jawor
Iskra Kębłów 6:4 Iskra Kochlice

Losowa galeria

Stare zdjęcia stadionu
Ładowanie...

Statystyki drużyny

Wyszukiwarka