MRKS Kuźnia Jawor - strona oficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Tabela ligowa

Ankiety

Brak aktywnych ankiet.

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 4 gości

dzisiaj: 137, wczoraj: 433
ogółem: 8 226 393

statystyki szczegółowe

Aktualności

Historia SC Jauer (część II): System rozgrywek w Niemczech...

  • autor: Juszczu, 2018-02-21 17:47
Historia SC Jauer (część II): System rozgrywek w Niemczech i III Rzeszy

Zanim przejdziemy do omawiania dalszej części historii SC Jauer 1920, warto wytłumaczyć dla lepszego zrozumienia system rozgrywek w Niemczech przed II wojną światową na naszych terenach. W 1920 roku SC Jauer przystąpił do Południowo-Wschodniego Związku Piłki Nożnej, czyli Südostdeutsche Fußball-Verband (SOFV). Organizacja ta powstała w restauracji przy hotelu „Weiße Taube“ w Cottbus, a swoją siedzibę miała w Breslau, czyli we Wrocławiu. Ciąg dalszy w rozwinięciu newsa. 

W momencie przystąpienia SC Jauer 1920 do spotkań mistrzowskich w kampanii 1921/1922 istniało pięć okręgów: Górne Łużyce (Oberlausitz), Dolne Łużyce (Niederlausitz), Dolny Śląsk (Niederschleisen), Górny Śląsk (Oberschleisen) i wrocławsko-opolski (nazywany Breslau/Mitterschleisen). Kilka lat przed pwostaniem klubu piłkarskiego w Jaworze udział w Mistrzostwach Niemiec Południowo-Wschodnich brał udział także okręg poznański (lata 1908-1914). Z kolei od roku powstał okręg wałbrzyski (Waldenburger Bergland), który odłączył się od dolnośląskiego. 

Podział na okręgi w Niemczech Południowo-Wschodnich w latach 1929-1933. Fot. Wikipedia

Jak wyglądały rozgrywki o Mistrzostwo Niemiec Południowo-Wschodnich? W każdym z okręgów był wyłaniany mistrz po rozgrywkach ligowych. Niekiedy, w niektórych okręgach, były dodatkowo rozgrywane baraże lub drugie etapy. Następnie mistrzowie pięciu grup (a od 1925 sześciu) rywalizowali systemem każdy z każdym o mistrzostwo tej części Niemiec. Najlepszy team uzyskiwał przepustkę do ogólnokrajowych Mistrzostw Niemiec, które rozgrywano systemem pucharowym. Natomiast od roku 1927 oprócz mistrzów poszczególnych okręgów, do dalszej fazy przechodzili także wicemistrzowie.

Reprezentant okręgu dolnośląskiego tylko raz zdobył Mistrzostwo Niemiec Południowo-Wschodnich. Sięgnęło po nie ATV Liegnitz (Legnica) w 1912 roku, ale ogólnokrajowych rozgrywek nie zawojowało. Najdalej Mistrz Niemiec Płd.-Wsch. dotarł na szczeblu centralnym w 1920 roku. Vereinegte Breslau Sportfreunde zagrał w półfinale.

Mistrzowie Niemiec Południowo - Wschodnich pod egidą SOFV. Fot. Wikipedia

W 1933 roku nastąpiła reorganizacja rozgrywek piłkarskich w Niemczech. Pieczę nad regionalnymi rozgrywkami piłkarskimi sprawował przede wszystkim DFB (Deutschen Fußball-Bundes), czyli Niemiecki Związek Piłki Nożnej, a likwidacji uległ między innymi SOFV.

W Niemczech Południowo-Wschodnich utworzono Gauligę Schleisen, czyli ligę Śląską, która wyłaniała z tego rejonu drużyny do fazy centralnej Mistrzostw Niemiec. Gauliga Schleisen była 1.ligą śląską i zastąpiła rozgrywane w różnych formułach Mistrzostwa Niemiec Południowo-Wschodnich. Z kolei najwyższe ligi w poszczególnych okręgach stały się drugim poziomem rozgrywkowym, z których można było wywalczyć przepustkę do śląskiej Gauligi, co nie było takie proste, gdyż była spora kolejka chętnych.

Gauliga Schleisen istniała do 1941 roku. Później została podzielona na dwie niezależne od siebie grupy - Górny Śląsk i Dolny Śląsk. Rywalizacja w Gauliga Niederschleisen i Gauliga Oberschleisen toczyła się do 1944 roku.

Kształt Gauligi Schleisen (okręgu numer cztery w Niemczech). Fot. Wikipedia

Na koniec jeszcze kilka słów na temat punktowania w Niemczech, który znacząco różnił się od znanego nam dzisiaj. Drużyny za zwycięstwo otrzymywały dwa punkty, za remis jeden i za przegraną dwa. Na pierwszy rzut oka dosyć bezsensownie to wygląda, ale już śpieszymy z wyjaśnieniami.

Punkty były zliczane mniej więcej tak jak bilans bramkowy - dwa dodawano do "goli strzelonych", przy remisie dodawano po punkcie do "goli strzelonych i straconych", a przy porażce dwa doliczano do "goli straconych". Następnie wyciągano z tego różnice, która decydowała o kolejności w tabeli. Jeśli chodzi o bilans bramkowy to nie decydowała różnica bramek, ani ilość zdobytych itd. Liczbę zaaplikowanych goli dzielono przez stracone i brano pod uwagę wynik tego działania.

To na tyle w drugiej części historii poświęconej SC Jauer 1920. Jeśli ktoś z Was posiada materiały, informacje związane z tym przedwojennym klubem piłkarskim prosimy o kontakt pod adresem e-mail marcin.juszczyk-94@wp.pl! 


  • Komentarzy [0]
  • czytano: [346]
 

Dodaj swój komentarz

Autor: Treść:pozostało znaków:

Reklama

Kuźnia twittuje...


 

 

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 31

Ostatnie spotkanie

Zamet PrzemkówKuźnia Jawor
Zamet Przemków 1:3 Kuźnia Jawor
2013-06-23, 17:00:00
     
oceny zawodników »

Wyniki

Ostatnia kolejka 30
Stal Chocianów 1:3 Chrobry II Głogów
Zryw Kotla 5:0 Mewa Kunice
Sparta Grębocice 2:4 Czarni Rokitki
Arkon Przemków 3:2 Konfeks Legnica
Odra Chobienia 2:2 KS II Polkowice
Przyszłość Prusice 7:0 Sparta Rudna
Zamet Przemków 1:3 Kuźnia Jawor
Iskra Kębłów 6:4 Iskra Kochlice

Losowa galeria

Juniorzy starsi: Kuźnia Jawor - Konfeks Legnica (liga okręgowa) 02.05.2009r.
Ładowanie...

Statystyki drużyny

Wyszukiwarka